Staż Nauczycielski to praktyka dla uczniów, którzy chcą przygotować się do kariery nauczyciela. Stażyści w trakcie swojej praktyki przechodzą przez szereg szkoleń, a także mają szansę sprawdzić się w prowadzeniu zajęć oraz innych aktywnościach. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące stażu w Standardowym Roku Szkolnym.
1. Kto może zostać stażystą? Stażystą może zostać absolwent Szkoły Magii Salem, który posiada tytuł Mistrza Salem i uzyskał pozytywną ocenę koñcową (inną niż Troll) we wszystkich trzech modułach z przedmiotu, z którego chce odbyć staż. Oprócz tego uczeń musi uzyskać zgodę na odbycie stażu zarówno od Rady Szkoły, jak i od opiekuna stażystów oraz nauczyciela prowadzącego przed wysłaniem zgłoszenia do opiekuna stażystów. Maksymalna liczba stażystów z jednego przedmiotu to 2, o przyjęciu decyduje średnia ocen kandydatów ze wszystkich trzech modułów z danego przedmiotu.
Staż odbywa się przez cały rok szkolny i w tym czasie stażysta w celu zaliczenia stażu musi wykonać poniższe zadania: - Stażysta musi przeprowadzić przynajmniej dwie lekcje ze swojego przedmiotu. Pierwszą z nich jest lekcja pochodząca z programu nauczania nauczyciela prowadzącego i odbywająca się w czasie normalnej lekcji tego przedmiotu. Druga lekcja stażysty to już zajęcia, które od początku do końca przygotowuje stażysta. Jest to lekcja dodatkowa, odbywająca się poza obowiązkowymi zajęciami. Temat tej lekcji oraz przebieg nie powinien być rażąco podobny do którejś z lekcji nauczyciela prowadzącego - musi to być praca własna. Po przeprowadzeniu zajęć stażysta otrzymuje ocenę z ich przeprowadzenia.
- Stażysta musi zorganizować własne wydarzenie na czacie w ciągu roku szkolnego. Może być to wycieczka, turniej lub inne zabawy tematyczne. Opiekun stażystów po wydarzeniu wystawia ocenę z jego przeprowadzenia według odpowiedniej skali.
- Stażysta w trakcie roku szkolnego ma obowiązek zaliczenia specjalistycznych kursów pod okiem opiekuna stażystów, który będzie je prowadzić. Każdy kurs składa się z jednego wykładu oraz samodzielnego wykonania praktyki. Wśród kursów znajdują się między innymi: dziennik lekcyjny i lista obecności, arkusze z podsumowaniem, pisanie newsów, obsługa bota. Mogą pojawić się również inne podobne kursy.
- Stażysta maksymalnie do końca siódmego tygodnia roku szkolnego powinien przesłać do Rady Szkoły program nauczania ze swojego przedmiotu oraz program nauczania opracowanego własnego kursu wakacyjnego. Nauczyciel prowadzący powinien pomóc stażyście w ich przygotowaniu. Program nauczania z przedmiotu stażowego powinien składać się z trzech modułów, każdy po siedem tematów lekcyjnych (każdy powinien być odpowiednio opisany) oraz ósmy wpisany jako egzamin. Jeśli chodzi o kurs wakacyjny, powinien się on składać z ośmiu tematów lekcyjnych. Po przesłaniu programów nauczania do Rady Szkoły każdy z jej członków wystawia ocenę według odpowiednich wytycznych, następnie z sumy punktów przeliczana jest ocena dla każdego z programów.
- Maksymalnie do końca 7 tygodnia roku szkolnego stażysta powinien na sowę Rady Szkoły przesłać projekt przedmiotowy. Jego forma zależy w głównej mierze od przedmiotu. Może być to opracowanie własnej praktyki, gry związanej z przedmiotem, może to być esej podejmujący jakiś problematyczny temat z danej dziedziny lub jeszcze inna forma. Temat pracy powinien być zgłoszony maksymalnie do końca czwartego tygodnia roku szkolnego. Po przesłaniu projektu do Rady Szkoły każdy z jej członków wystawia ocenę według odpowiednich wytycznych, następnie z sumy punktów przeliczana jest jedna ocena.
Aby staż został zaliczony i stażysta mógł otrzymać podczas zakończenia roku szkolnego swój certyfikat, musi on spełnić poniższe warunki: - Pozytywne oceny z dwóch przeprowadzonych lekcji (min. Zadowalający);
- Pozytywna ocena z przeprowadzenia wydarzenia (min. Zadowalający);
- Zaliczenie wszystkich kursów specjalistycznych;
- Pozytywna ocena z programu nauczania przedmiotu stażowego (min. Zadowalający);
- Pozytywna ocena z programu nauczania kursu wakacyjnego (min. Zadowalaj±cy);
- Pozytywna ocena z projektu przedmiotowego (min. Zadowalaj±cy);
- Zaliczenie roku szkolnego.
|