1. W Szkole Magii Salem nie ma podziału na klasy. Wszyscy uczniowie mają zajęcia razem, a lekcje z każdego przedmiotu odbywają się raz w tygodniu.
2. Lata szkolne w Szkole Magii Salem dzielą się na dwa rodzaje: - Standardowy Rok Szkolny - podczas niego odbywają się kanoniczne przedmioty określone w dalszej części dokumentu. Ten rok szkolny stanowi część systemu modułowego, który również opisany jest niżej. Standardowy rok szkolny trwa 8 tygodni, gdzie ostatni z nich stanowi sesję egzaminacyjną z każdego przedmiotu.
- Wakacyjny Rok Szkolny - jest to letni rok szkolny, który odbywa się podczas miesięcy wakacyjnych. Podczas trwania wakacyjnego roku szkolnego odbywają się kursy magiczne oraz przedmioty niestandardowe. W każdym wakacyjnym roku szkolnym oferta kursów może być inna, ponieważ zależy to od tego, jakie przedmioty niestandardowe zgłoszą kandydaci na nauczycieli. Ten rok szkolny jest wyłączony z systemu modułowego. Trwa on 8 tygodni, jednak w tym roku szkolnym nie odbywają się żadne egzaminy końcowe. Każdy prowadzący wystawia ocenę końcową według własnego systemu.
3. Każdy nauczyciel ma obowiązek przeprowadzenia przynajmniej 6 lekcji (bez wliczania egzaminu) ze swojego przedmiotu w danym roku szkolnym. Wynika z tego, że gdy jedna lekcja przepadnie, to nie ma obowiązku jej odrabiania, jednak zaleca się to wykonać.
4. Podczas standardowego roku szkolnego uczniowie uczęszczają na zajęcia z takich przedmiotów jak: Antyczne Runy, Astronomia, Czarna Magia, Eliksiry, Historia Magii, Latanie na Miotle, Numerologia, Opieka nad Magicznymi Stworzeniami, Obrona przed Czarną Magią, Transmutacja, Wróżbiarstwo, Zaklęcia i Zielarstwo. W danym roku szkolnym mogą zostać wprowadzone przedmioty dodatkowe, jak na przykład Klub Pojedynków czy Quidditch.
5. Uczeń nie ma obowiązku uczęszczać na wszystkie przedmioty w roku szkolnym. Może wybrać jedynie te, które go interesują. Warunkiem otrzymania świadectwa jest uzyskanie pozytywnej oceny końcowej z przynajmniej 3 przedmiotów w danym roku szkolnym. Pozytywne oceny to: Okropny, Nędzny, Zadowalający, Powyżej Oczekiwań oraz Wybitny.
6. Jeżeli uczeń nie przystąpi do egzaminu końcowego z danego przedmiotu, to nie może on otrzymać z niego oceny końcowej, nawet jeżeli posiada wszystkie pozostałe oceny i jego ocena proponowana sugerowała, że może otrzymać ocenę końcową. W tym przypadku uczeń nie jest klasyfikowany z danego przedmiotu, ale wciąż ma szansę zdać dzięki innym.
7. Program nauczania każdego z przedmiotów podzielony jest na trzy moduły. Oznacza to, że w trzyletnim cyklu co roku omawiana będzie inna partia materiału. Każdy z modułów powinien jednak zawierać lekcję ogólnie wprowadzającą do przedmiotu.
8. Ukończenie każdego z modułów przez ucznia jest automatycznie ukończeniem jednego z trzech poziomów danego przedmiotu. Uczeń zdobywając ocenę końcową z przedmiotu, zdobywa zaliczenie jednego poziomu. Po zaliczeniu trzech poziomów z danego przedmiotu jest możliwe ubieganie się o stanowisko stażysty.
9. Zdając jeden rok, uczeń kończy jeden moduł z danego przedmiotu. Przekłada się to na zaliczenie jednego z trzech etapów każdego przedmiotu. Etapy realizowane są indywidualnie przez każdego ucznia. Oznacza to, że jeśli w ubiegłym roku uczeń ukończył pierwszy poziom z jednego przedmiotu, to w następnym roku będzie realizował poziom drugi. W tym samym czasie inny uczeń, który rok wcześniej nie uczęszczał na dane zajęcia, będzie realizował poziom pierwszy z tego samego przedmiotu. Uczniowie ci będą chodzić na zajęcia razem, ze względu na rotacyjną zmianę modułu, a wraz z nim programu nauczania. Podsumowując: uczniowie wspólnie chodzą na zajęcia, ale dla różnych uczniów przedmiot w danym roku szkolnym może być poziomem pierwszym, drugim lub trzecim.
Przyk³ad: mamy dwóch uczniów - Harry’ego Pottera i Rona Weasleya.
Rok pierwszy: Harry zdaje z Eliksirów, Historii Magii i Zaklęć, zdobywając tym samym poziom pierwszy z tych przedmiotów.
Rok drugi: Harry ponownie zdaje z Eliksirów, Historii Magii i Zaklęć, uzyskując z nich poziom drugi, ale dodatkowo uzyskuje ocenę z Wróżbiarstwa, co daje mu poziom pierwszy z tego przedmiotu. W tym samym roku Ron, chodząc na te same zajęcia z Zaklęć, co Harry, zdaje je i uzyskuje z nich poziom pierwszy, bo w poprzednim roku nie uczestniczył w lekcjach Zaklęć.
10. W Szkole Magii Salem funkcjonują trzy tytuły związane z ukończeniem poszczególnych lat szkolnych. Aby przeczytać szczegóły, należy kliknąć w odpowiednią nazwę: - Absolwent Salem - osoba, która otrzymała przynajmniej jedno świadectwo;
- Mistrz Domu - absolwent, który otrzymał przynajmniej trzy świadectwa i podczas tych lat szkolnych był uczniem tego samego domu. W ramach tego wyróżnienia przyznawane są ordery w zależności od liczby lat zdanych w danym domu;
- Mistrz Salem - absolwent, który otrzymał trzy świadectwa, gdzie każde z nich pochodzi z innego realizowanego modułu. W ramach tego wyróżnienia przyznawane są ordery w zależności od uzyskanej średniej ocen podczas trzech lat szkolnych.
11. W związku z funkcjonującymi tytułami przedstawionymi w punkcie nr 10, każdy uczeń może ukoñczyć Szkołę Magii Salem dowolną liczbę razy. Nie istnieje górna granica świadectw oraz wyróżnień, które można otrzymać.
II rok szkolny, 26 kwietnia 2019 r.
|